Salih Küçüktuna

Salih Küçüktuna

PIN Architects Kurucu Ortağı


PIN Architects’in kurucu ortaklarından mimar Salih Küçüktuna 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünden mezun oldu. 1998-2004 yılları arasında GAD Architecture'da tasarımcı mimar olarak çalıştı. 2005 yılında UrasxDilekci Mimarlık’ta çalışmaya başladı , 2008 yılında UrasXDilekci Mimarlık’a ortak oldu. 2014 yılından itibaren profesyonel çalışmalarını kurucu ortağı olduğu PIN Architects mimarlık ofisinde yürütmektedir. 

2008-2011 yılları arasında; Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü Bilgisayar Ortamında Mimarlık Anabilim Dalına bağlı MTG ve MT1 Proje stüdyolarında öğretim görevlisi olarak başladığı akademik çalışmalarına 2011 yılından itibaren Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü ‘’Basic Design I-II ’’ stüdyolarında devam etmektedir.

2016 yılında Arkitera Genç Mimar Ödülü, seçici kurul teşvik ödülünü kazandı. Arkimeet’13 ve ’14 gibi benzer ulusal ve uluslararası panellerde moderatör ve konuşmacı olarak yer aldı.Venedik Mimarlık Bienali, Expo Milano, WAF, Contemporary Istanbul,Geleceğin Şehirleri, Mekan ve Olasılıklar, VÇMD, Yaz Sergisi, Ulusal Mimarlık Seçkisi, Antalya IABA 2011 / 2015 gibi çok sayıda Ulusal ve Uluslararası bienal,sergi,atölye ve etkinliklerde, katılımcı, danışman, atölye yürütücüsü, konuşmacı, moderatör, sanatçı ve tasarımcı olarak yer aldı. 

Mimari tasarımda veri işleme, algoritmik tasarım ve parametrik tasarımın temelleri, tasarımda analog dijital ilişkisi, performatif tasarım, dijital üretim ve 3 boyutlu yazıcıların mimari tasarım sürecine entegrasyonu gibi güncel konuların araştırılması ve özellikle eğitimin erken dönemini kapsayan süreçte metodik olarak tasarım eğitimi pratiğindeki uygulamaları ile araştırmalarını çeşitli stüdyo ve atölye çalışmaları ile yapmaya devam etmektedir.