Selçuk Avcı

Selçuk Avcı

Mimar

Architect

Avcı Architects Kurucusu


1961 yılında doğan Avcı, İngiltere Baht Üniversitesinden 1984’de mezun oldu. Dünyanın ekolojik tasarım konusunda önde gelen mimari şirketlerinden Failden Clegg Bradley Design, daha sonra Energy Conscious Design ve ARUP Associates’de edindiği tecrübenin ardından Londra’da AVCIARCHITECTS’i kuran Selçuk Avcı, İngiltere, İtalya, Slovenya, Macaristan, Gana, Çek Cumhuriyeti, Sırbistan ve Suudi Arabistan’da çeşitli projelere imza attı.

2006 yılında ortağı Markus Lehto ile, Londra ve İstanbul merkezli sürdürülebilir landmark projeler yaratmayı amaçlayan danışmanlık ve gayrimenkul girişimcilik firması URBANISTA’yı kurdu. Çalışmalarını her daim sürdürülebilirlik esasları üzerine temellendiren Selçuk Avcı, bu alanda birçok öncü proje yürütmüştür. Architectural Association’da (AA) unit master, London University Bartlett, Bath University, Delft TU, Ljubljana Üniversitesi, ve son olarak da İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde eko-duyarlı tasarım üzerine dersler veren Selçuk Avcı, halen İstanbul Teknik Üniversitesi mimari yüksek lisans bölümünde proje atölyesi yürütüyor.

Farklı ölçeklerde projeler yürütmekte olan AVCI ARCHITECTS’in son dönem projeleri arasında 2016 yılında tamamlanması planlanan Yayla Yatırım’ın Bağcılar’daki karma kullanım blokları bulunmakta.