Selçuk Avcı

Selçuk Avcı

Mimar

Avcı Mimarlık Kurucu Ortağı


1961 yılında doğan Selçuk Avcı AVCI ARCHITECTS’in kurucusu, Londra ve İstanbul’da yerleşik olan URBANISTA Gayrimenkul Danışmanlık Şirketi’nin kurucu ortağıdır. 1989 yılında kendisine ait ilk özel şirketi Hoxton Londra’da AVCI JURCA ARCHITECTS adı altında kurdu ve sonrasında İstanbul, Budapeşte ve Belgrad’da yerleşik olan multidisipliner bir tasarım öncüsü stüdyoya dönüştürdü. Konut sektörü, ticari sektör, ofisler, perakende, sanat, spor, hava alanı tasarımı, sağlık hizmetleri ve yüksek eğitim kurumları alanlarına yönelik çok çeşitli programların tasarım ve idaresinde birçok kişisel deneyime sahiptir.

Bir imar danışmanı olarak, Londra’daki Nirala, Budapeşte’deki Dorottya ve son olarak İstanbul’un kalbindeki bir butik otelin imarı dahil olmak üzere çok sayıda projenin planlama imarı ve inşasında aktif rol oynamıştır.

Birlikte çalıştığı dikkate değer son müşterileri şöyle sıralayabiliriz: BT Telereal, BT Property, London Docklands Development Corporation, Stanhope plc, Stockley Park plc, British Waterways, Cherwell District Council, Contemporary Leisure plc, Royal Holloway University London, Türkiye Müteahhitler Birliği, Yüksel İnşaat, RDM Gruppo Fingen of Italy.
Ekolojik tasarım ve enerji tasarrufunu ön planda tutan mimariye yoğun bir ilgisi vardır ve bu alanda öncü çalışmalar geliştirmiştir. Londra’daki Mimarlık Derneği, Bath Üniversitesi, The Technical University in Delft ve Londra’daki Bartlett de dahil olmak üzere birçok üniversitede mimarlık dersleri vermiş, Ljubljana Üniversitesi’nde Konuk Mimarlık Profesörü olarak faaliyet göstermiş ve “eko-duyarlı” tasarım üzerine seminerler vermektedir. Halihazırda İstanbul’da Bilgi Üniversitesi Mimarlık Okulu’nda stüdyo yürütmekte ve Eko Tasarım üzerinde atölye dersleri vermektedir.

Yürüttüğü uygulamalar uluslararası ve ulusal sayısız ödül kazanmış ve çalışmaları birçok dergide yayınlanmıştır. Bunlardan en dikkate değer olanı şirketi AVCI (JURCA) ARCHITECTS’in “İngiltere’nin 50 En İyi Genç Şirketi Rehberi’nde yer almasıdır. AVCIARCHITECTS’in tasarım direktörü olarak 1989 yılında Avrupa Birliği Enerji Tasarruflu Mimari Yarışmasında ilk ödülünü kazanmış ve ECD Mimarlık ‘ta tasarım direktörü iken yaptığı projeler ile 1998 yılında RIBA Bölgesel Ödülü’nü almıştır. Ayrıca 1998 yılında kendisini hem İngiltere’de hem de yurtdışında eko duyarlı bina tasarımında bir uzman haline getiren Civic Trust Ödülünü kazanmıştır.