Şener Oktik

Şener Oktik

Yönetim Kurulu Başkanı

Chairman of the Board of Directors


 

Prof.Dr. Şener OKTİK, 
 
Prof Dr. Şener Oktik 1955 yılında Nevşehir (Uçhisar) de doğdu. Ankara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Fizik Mühendisliği Bölümünden 1976 yılında Fizikçi ve 1977 yılında Fizik Yüksek Mühendisi diplomalarını aldı. 1982 yılında İngiltere’de Durham Üniversitesi, Uygulamalı Fizik ve Elektronik alanında  Doktor ve  1986 yılında Katıhal Fiziği Anabilim Dalında Doçent unvanını aldı.
Prof. OKTİK 1986-1995 yılları arasında; Endüstride  İngiltere’de  Imperial Chemical Incorporation (ICI) firmasında, British Petroleum (BP) Araştırma Laboratuarları içerisine, BP Solar Firması adına  “Uzman Bilim Adamı” (Senior Scientist) olarak ve Üniversitelerde,  Durham Üniversitesi (İngiltere), İtalya'nın Lecce Üniversitesi (İtalya),  Stuttgart Üniversitesinde (Almanya) görev yaptı. 
1995 yılında Fizik Bölümünü kurmak üzere, Muğla Üniversitesine katılan Prof. OKTİK, Fizik Bölümü yanında 1996 yılında “Muğla Üniversitesi Temiz Enerji Kaynakları Araştırma Merkezi” ni kurarak Üniversiteyi bu alanda bir mükemmeliyet merkezi olmasını sağladı. çalıştı.
Muğla Üniversitesinde 2002- 2010 yılları arasında Üçüncü ve Dördüncü Dönem Rektörlük ve onun öncesinde 1998-2002 yılları arasında Rektör Yardımcılığı ve görevlerini yürüten Prof. Dr. OKTİK, Rektörlük görevi sırasında fakültelerdeki geçiş dönemlerinde, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Mimarlık Fakültesi Dekan Vekillikleri görevlerinde bulundu 
1999-2010 yılları arasında Üniversitelerarası Kurul üyeliğinde bulunan  Prof. Dr. Şener OKTİK Avrupa Birliğine katılım sürecinde, Bilim Teknoloji (25) ve Eğitim Kültür (26) fasılları görüşmelerini yürüten delegasyonda  Türk Yükseköğretimi temsil eden grupta görev yaptı. AB’ye katılım süreci içerisinde 2006 yılında başlayan “Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesi” çalışmalarında komisyon üyeliği yapan Prof.Dr. OKTİK Türkiye’deki çalışmaların değerlendirilmesi sonucu Avrupa Konseyi ülkelerinden yalnızca sekiz ülkenin temsil edildiği  “Yeterlilikler Çerçevesi Koordinasyon Çalışma Grubu”na 2007 yılında üye seçildi.
Prof. OKTİK Avrupa Birliği Fotovoltaik Teknoloji Platformunda, Avrupa Fizik Birliği Enerji Gurubunda, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Fotovoltaik Güç Sistemleri (PVPS) Programında ülkemizi temsil etmektedir. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Danışma Kurulu üyesi olarak 2003-2005 yıları arasında görev yapan Prof OKTİK, Avrupa Fotovoltaik Güneş Enerjisi Konfereansı Komite Üyeliği, Academia Mediterranea Vakfı Başkanlığı, Türkiye Temiz Enerji Vakfı Genel Kurul Üyeliği, Enerji Teknolojileri Politikası Çalışma Grubu üyeliği yanında, Türkiye Enerji Şurası Temiz Enerji Alt Komisyonu üyeliği, Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Danışma Kurulu üyeliği, Türkiye Fotovoltaik Teknoloji Platformu Danışma Kurulu Başkanlığı ve Yürütme Kurulu üyeliği, Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi GENSED Üyeliği, TUBİTAK Teknoloji İzleme ve Değerlendirme Başkanlığı’nda Temiz Enerji Uygulamaları konusunda hakemlik, Ulusal Inovasyon Girisimi Grubu üyeliği ve Ulusal Ar-Ge Yenilik Stratejileri, Enerji Alanı Çalışma Grubu Üyeliği görevlerini de yürütmektedir.
Prof: Dr. OKTİK alanında lisans ve lisansüstü eğitim öğretim ve araştırmaları aktif olarak sürdürmekte olup, sayıları yüzü aşan ulusal ve uluslararası makalenin, iki adet uluslararası patentin yurtdışında bir, yurt içinde de bir kitabın yazarı/ortak yazarıdır.
Güneş enerjisi alanında yaptığı çalışmalardan dolay  “Euro Solar,Türkiye tarafından ödüle layık görülen Prof. Oktik’e Fizik alanındaki çalışmaları nedeni ile Fizik derneği tarafından “2010 Fizik Onur Ödülü” verilmiştir. 
 
Ocak 2011 den bu yana Arıkanlı Holding Yönetim Kurulu Başkan danışmanlığı ve Holdingde  Enerji ve Ar-Ge alanlarından sorumlu Genel Koordinatör yardımcılığı  görevlerini  yürüten Prof. Dr. Şener OKTİK evli iki çocuk babasıdır.