Tim Macfarlane

Tim Macfarlane

mühendis

engineer


 

Tim Macfarlane
11 Ekim 2011, Yapı-Endüstri Merkezi
Yönetici Ortak - Dewhurst Macfarlane and Partners*
Dewhurst Macfarlane and Partners 1985 yılında Tim Macfarlane ile Laurence Dewhurst  tarafından Londra'da kuruldu. Şu anda Londra ve New York'taki merkez ofisi aracılığıyla önemli projeleri tamamlayan 4 ortak ile uluslararası bir uygulayıcıdır.
 
Tim Macfarlane, İngiltere'ye dönmeden önce New York ofisinin gelişmesine katkıda bulunarak, büyük ölçekli üniversite ve sanat binaları projelerini yürüttüğü birkaç yıl geçirdi. Bu projeler arasında; Princeton, Chicago ve Penn State üniversitelerinin yeni binaları bulunmaktadır. Londra ofisinde konuşlanan ekibi yönetmekte ve öncü mimarlar ile bir yandan strüktür mühendisliği ile cephe mühendisliğinin estetik için önemli olduğu çığır açıcı strüktürler üzerine çalışmaktadır; diğer yandan ise Birleşik Krallık ve dünya çapında sanat, eğitim, konut ve kamu yapılarına yönelik mühendislik tasarımı gerçekleştirmektedir. Küçük müdahaleli cephelerden büyük ölçekli kablo ile asılı cam duvarlara kadar her türlü eser yapısal cam kullanımına öncülük etmiş ve gruba İngiltere Yapısal Mühendislik Kurumu’nun ‘Yapısal Mühendislik Mükemmelliği Üstün Ödülü” nü kazandırmıştır. New York, Times Square’deki TKTS, uluslararası beğeni almıştır.
Tim Macfarlane  mimarlık öğrencilerine strüktür konusunda 30 yılı aşkın zamandır ders vermektedir. 
2009 yılında, Nottingham Üniversitesi School of the Built Environment’da  Özel Profesör  olarak atandı. 2007 yılında,   Harvard Graduate School of Design’da Werner Sobek ile beraber  Cephe ve Özel Yapılar dersini yürüttü. Yale Mimarlık Okulu’nda  2000-2006 yılında, Mimari/Yapısal Cam konusunda bir kursun gerçekleştirilmesinden sorumlu oldu. 2004 yılında RSA’nin Faculty of Royal Designers for Industry atandı. CABE 2000-2003 Tasarım Gözden Geçirme Komitesi üyesi oldu. 2000 yılında RIBA Onursal Üyesi olmuş ve daha sonra Council of the Architectural Association üyeliğinde bulunmuştur.
* Ödüllü bir uygulayıcı olan Dewhurst Macfarlane and Partners, binalar için yapısal mühendislik, cephe mühendisliği ve müşavirlik, uzman cam mühendisliği alanlarında hizmetler sağlayan bir firmadır. Londra, New York ve Trinidad şehirlerinde ofisleri bulunmaktadır.
Tim Macfarlane Konuşma Konusu: Cam Mimarisi – Yapısal Çözümler
“Cam üretim ve işleme alanındaki gelişmeler, daha büyük ve karmaşık yapılanmaları cam kullanarak iddialı mimari projelerin gerçekleştirilmesine yol açmıştır. Bu konuşma yapısalcı mühendisin karşılaştığı zorlukları gidermek  ve kodlanmış pratiklerin rehavetinden sıyrılan mühendisliğin ne denli heyecan verici ve yenilikçi sonuçlar doğurabileceğini, gerçekleştirilmiş projeler üzerinden aktaracak."