Yasemin Somuncu

Yasemin Somuncu

Özyeğin Üniversitesi Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi (EÇEM) Kıdemli Araştırmacı


Yasemin Somuncu ,1994 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni birincilikle bitirdi. Mezuniyetinden sonra kurucu ortak olduğu Mimerya Mimarlık’ta çok sayıda projelere ve uygulamalara imza attı.  2002 yılında İngiltere Londra'daki Architectural Association’dan (AA) , Çevre ve Enerji üzerine yüksek lisans derecesini aldı.

2002 yılında konusu "Yapıların Çevresel Performansları: Yapı Malzemeleri ve Türkiye'de İnşaat Teknikleri Üzerine Karşılaştırmalı Bir Çalışma" konulu British Council tarafından desteklenen İngiltere-Türkiye Ortak Programı’nda AA Çevre ve Enerji Bölümü Başkanı olan Dr. Simos Yannas, ODTÜ Mimarlık Bölümü’nden Françoise Summers, Nevin Gezer ve Ömer Tuğrul Karagüzel ile birlikte çalıştı ve Şili Santiago’daki PLEA 2003 Konferansı'nda "Türkiye'de Geleneksel ve Çağdaş İnşaat Çalışmaları Karşılaştırması" konulu makaleyi yayınladı.

Mart 2012 tarihinden beri Özyeğin Üniversitesi Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi (EÇEM)’nde kıdemli araştırmacı olarak görev almaktadır.  AB 7. Çerçeve’de yer alan Binalarda Yeni Enerji Verimliliği Uygulamaları (NEED4B) ve Kamu Binaları için Enerji Tasarrufu Sağlayan Maliyet Etkin Tadilat Stratejileri (BRICKER) projelerinde etkin olarak yer almaktadır.  Prof. M. Pınar Mengüç ile ortak hazırladığı ve yayınlanan makaleleri sırasıyla “Enerji Verimliliği Boyutu ve Sıfır İstanbul 2050’ye Doğru”, “Yeşil Fikirler ile Yola Çıkılmış Bir Kampüs: Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü”, “Yeni Binalar için Enerji Verimliliği Döngüsü Kavramı”, “Bir Hastane Binası için Parabolik Oluk Tipi Güneş Toplayıcı Sistemi (PTC) Uygulaması”, “Yeni Enerji Verimli Akademik Binalar için Bütünleşik Mühendislik ve Mimarlık”,  “Binalar İçin Enerji Verimliliği Sertifikaları Üzerine Kısa Bir Tartışma”dır.  

2016-2017 Bahar döneminde Sürdürülebilir Enerji, Malzeme ve Sistemler Dersi, ME409 / 509, İMSAD – Özyeğin Üniversitesi Ortak Lisans ve Yüksek Lisans Dersi’nin kurgulama ve yürütücü paydaşı olarak görev almıştır.