Zeynep Gülşen

Zeynep Gülşen

Peyzaj Mimarı

Landscape Architect

Yapı-Endüstri Merkezi Etkinlikler Yöneticisi


1984 yılında Adana'da doğdu. 2002 yılında Tarsus Amerikan Koleji'ni bitirerek İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü'ne girdi. Burslu değişim öğrencisi olarak A.B.D'de 1 yıl Clemson Üniversitesi'nde eğitimini sürdürdü. Üniversite eğitimi sırasında Peyzaj Mimarları Odası Genç Genel Kongresi, ECLAS (Peyzaj Mimarlığı Okulları Avrupa Konseyi) Ankara Kongresi, ASLA (Amerika Peyzaj Mimarları Birliği) Tri-State Konferansı ve 35. LABash Konferansı Ohio’da öğrenci temsilcisi olarak görev aldı. İTÜ’den 2007 yılında “Yedikule Gazhane Bölgesi Kentsel Açık Alan Tasarımı” başlıklı bitirme konusuyla proje alanının kentsel enerji dağıtıcı rolünü ‘yeniden’ üstlendirecek etkileşimli bir kent laboratuarı olmasını amaçlayan “Sınai Yedikule” proje önerisiyle mezun oldu. Mezun olduğu yıl İstanbul Bilgi Üniversitesi Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı'na başladı. Programı bitirmesinin ardından ise, 2008 yılında Domus Academy'ye kısmi burslu olarak kabul edildi ve Roma'da "Kültürel Deneyim Tasarımı ve Yönetimi" konulu yüksek lisans programını tamamladı.

DS Mimarlık, Arzu Nuhoğlu Peyzaj Tasarım Ofisi, Yalova Karaca Arboretumu, UIA İstanbul, İKSV, Yapı-Endüstri Merkezi, MEDFilm Festival Rome ve Xister Digital Creative Agency ofislerinde staj ve part time calışmalarında bulunmuş, eğitim hayatı boyunca ulusal ve uluslararası çeşitli atölye çalışmalarına katılmış, İstanbul Avrupa Gençlik Forumu Derneği (AEGEE-İstanbul) üyeliğiyle yurtiçi ve yurtdışında kültürel projelerin geliştirilmesi ve organize edilmesinde yer almıştır. Nisan 2010'da Yapı-Endüstri Merkezi Eğitim ve Etkinlikler Sorumlusu olarak başladığı kariyerine aynı kurumda Ocak 2014'ten beri Etkinlikler Yöneticisi olarak devam etmektedir. 

Hem eğitim altyapısı hem de akademik ve sosyal deneyimlerini fiziksel çevrenin gelişimi ve mimarlık ile tasarım bilincinin gelişimine adadığına inandığı YEM’de, yapı, mimarlık, gayrimenkul, şehircilik ve tasarım alanlarındaki eğitim ve etkinliklerin proje geliştirme, içerik yönetimi, iletişim ve operasyonlarını yönetmektedir.